Sinds de lockdown is begonnen, heb ik zo’n 60 uur in FIFA 21 gestoken, om dan nog maar te zwijgen over andere games. Dat is niet erg, want zoveel kan je niet doen tijdens een lockdown. Zou je denken. Ik had namelijk zoveel andere dingen kunnen doen. Daar ben ik dan ook mee begonnen, zoals je kunt lezen in mijn voorgaande blogs over mijn januaridoelen. Gisteren bekeek ik die 60 FIFA-uren op een andere manier. Stel dat ik twee uur zou doen over het schrijven van een blog. Dan had ik de afgelopen tijd dus 30 blogs kunnen schrijven. In plaats daarvan heb ik er 8 geschreven. Nogal een verschil dus. Ik merk gewoon dat ik veel te snel word afgeleid door randzaken, of het nou het spelen van een videogame is, of het bekijken van een video op YouTube. Dus als ik echt weer serieus wil gaan bloggen, dan moet ik ervoor zorgen dat ik minder snel afgeleid raak. Maar hoe doe ik dat?
Om te beginnen heb ik sowieso al niet veel snelkoppelingen op mijn bureaublad staan. Zodra je namelijk ergens een snelkoppeling voor hebt, is het veel makkelijker om die aan te klikken. Als je meerdere stappen moet nemen, voordat je ergens mee kunt beginnen, ga je er toch al wat meer over nadenken. Zou je denken. Maar ik heb de snelkoppelingen dus al niet en nog steeds start ik met het grootste gemak FIFA 21 op. Blijkbaar is het dus nog steeds een automatisch proces. Ik heb zin om FIFA te spelen, dus ik start FIFA op. Een blog schrijven kan later nog wel. Uiteindelijk is het laat in de avond wanneer ik stop met spelen en heb ik geen zin meer om een blog te schrijven. Dan morgen maar, wanneer hetzelfde proces zich weer net zo makkelijk herhaald.
Een andere grote valkuil is YouTube. Ik neem mezelf vaak voor om even een video te gaan kijken, om vervolgens de ene na de andere video te bekijken. Het is makkelijk vermaak, je hoeft er geen moeite voor te doen, en de gerelateerde video’s staan altijd alvast voor je klaar. Het is niet zo gek dat YouTube een grote afleiding kan zijn. Ik heb wel een hulpmiddeltje (een plug-in in mijn webbrowser) wat ervoor kan zorgen dat de YouTube site voor me blokkeert, maar dat heb ik nog niet willen gebruiken. Ik heb hem dus wel al ingeschakeld staan voor alle social media sites. Het is een handig hulpmiddeltje, maar die moet je natuurlijk altijd nog zelf instellen.
Wil ik mezelf misschien gewoon laten afleiden? Het is namelijk zo makkelijk om de YouTube site te blokkeren. Ik zou FIFA 21 kunnen deïnstalleren, tenminste totdat ik weer in die schrijfflow terecht ben gekomen. Het is de bedoeling dat bloggen/schrijven weer op 1 komt te staan. Daarna kan ik me altijd weer op die afleidingen gaan richten. Maar ik weet dat ik YouTube niet ga blokkeren en FIFA niet ga deïnstalleren. Hoewel ik veel meer wil en moet (van mezelf) schrijven, zie ik afleidingen namelijk niet perse als iets slechts. Het is gewoon een kwestie van het vinden van een goede balans.
Want afleidingen zijn meestal ontspannend en iedereen heeft ontspanning nodig, zeker met al dat gedoe wat nu aan de gang is. Ik wil echter ook productief bezig blijven. Het is soms alleen erg moeilijk om een goede balans tussen productiviteit en afleidingen te vinden. Ik denk dat het stellen van mijn januaridoelen wel geholpen heeft bij het vinden van die balans. De laatste tijd ben ik al weer wat meer aan het bloggen. Hoewel dat nog wel wat meer mag zijn, gaat het wel de goede kant op. Dus misschien moet ik maar gewoon doelen voor mezelf blijven stellen. Misschien dat ik dan eindelijk de goede balans tussen productiviteit en plezier kan vinden.